Odcizil úly i se včelstvem

BENEŠOVSKO – Policisté na Voticku vyjížděli k případu krádeže včelích úlů.  K celkem neobvyklému případu vyjížděli poslední lednový den tohoto roku votičtí policisté. Krátce před jednou hodinou odpolední oznámil muž na linku tísňového volání 158 Policie České republiky, že mu z jeho pozemku, který se nachází na odlehlém místě poblíž obce Bezmíř na Voticku, někdo odcizil celkem 3 úlové sestavy včetně včelstva.

Policisté po přijetí oznámení vyjeli na místo, kde se spojili s oznamovatelem, dále provedli ohledání místa činu včetně dokumentace. Dosud neznámý pachatel svým protiprávním jednáním způsobil škodu přesahující deset tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádež. V případě dopadení pachatele a jeho odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Jak uchránit svá včelstva od takových krádeží? Velikým problémem je to, že včelstva jsou na odlehlých místech. Nejjednodušší věc, kterou mohou včelaři udělat je ta, že poprosí sousedy, aby když půjdou například na procházku, si všímali výskytu podezřelých osob a vozidel v blízkosti včelstev. Neměli bychom být totiž lhostejní k dění, které se odehrává v našem okolí. O tom, že bychom měli chránit majetek sobě i svým sousedům pojednává preventivní projekt ,,Zabezpečte se…“ . Chovatelé dále mohou na místa, kde mají svá včelstva, umístit fotopasti. Správně umístěná kamera může pachatele zachytit při jeho protiprávním jednání. Záznamy z kamer pak mohou přispět ke ztotožnění osoby pachatele. Od věci není také pořízení například GPS alarmu.

nprap. Bc. Veronika Čermáková
tisková mluvčí
P ČR Benešov