Rozhovor s Jiřím Čápem o Městské policii Votice

Votice – Přinášíme rozhovor s Jiřím Čápem, kterého zastupitelstvo pověřilo řízením Městské policie Votice.

Jaké jsou vaše priority v řízení Městské policie Votice?

Městskou policii Votice tvoří tři strážníci. Jejich pravomoci a oprávnění především upravuje zákon o obecní policii 553/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Má představa o činnosti městské policie je co nejširší rozsah služeb  strážníků v terénu, tak jak nám to umožňuje fond pracovní doby. Dále začlenění městské policie v rámci integrovaného záchranného systému, jako ostatní složka.

V čem se chod Městské policie Votice za vašeho řízení změnil?

Upravili jsme služby strážníků tak, abychom rozšířili přítomnost strážníků v ulicích města. Dle možností jsou plánované odpolední a večerní směny, ale tři strážníci nedokážou pokrýt směnu 24 hodin. Ačkoliv  ve srovnání s ostatními městy obdobné velikosti jako jsou Votice je počet strážníků standardní.

 

Poznají změny v chodu MP Votice lidé na ulici?

Rozhodně by měli, strážnící slouží více odpoledních služeb, takže mimo úřední dny slouží odpoledne především v pátek, kdy je největší koncentrace občanů ve městě před víkendem.

V čem má podle vás MP Votice největší rezervy a jaké jsou naopak její přednosti?

Předností městské policie, jsou proškolení strážníci a její vybavení, kdy především zajišťujeme odchyt psů, ale i jiný druhů zvířat, které se volně pohybují  nebo dokonce ohrožují občany. Pomoc při řešení tech. závad, např. pomoc při nastartování vozidla s vybitou autobaterií. Strážníci disponují a jsou proškoleni ohledně používání defibrilátoru.V rámci potřeby kontaktuje operační středisko záchranné služby hlídku strážníků v případě, že může mít hlídka MP Votice kratší dojezdový čas, než osádka zdravotnické záchranné služby.

V dnešní tech. době, si dokáži představit dovybavení strážníků, některými tech. prostředky.

Jste spokojen s personální situací MP Votice?

Současný počet strážníků standartně odpovídá jiným městům obdobné velikosti. Je pravdou, že má představa složení městské policie jsou čtyři strážníci.

Jaké máte zkušenosti se řízením takové instituce jako je práce MP Votice?

Městskou policii Votice jsme zakládal v roce 1992 a následně dlouho řídil. Byla doba, kdy městská policie byla tvořena právě čtyřmi strážníky.

Jak podle vás funguje spolupráce MP Votice a PČR?

Spolupráce státní a Městské policie Votice funguje na velmi dobré úrovni. Spočívá zejména při řešení dopravních situací a při narušování veřejného pořádku.  Obě složky společně v mnoha případech úspěšně zasahují proti výtržníkům a pachatelům trestných činů nebo při zajišťování pořádku u pachatelů přestupků soužití občanů. Dále úzce spolupracují při odhalování a objasňování přestupků a trestných činů. Na území města Votice zejména i díky záznamům z městského kamerového systému. Často jsou při výkonu služby vidět smíšené hlídky strážníků městské police Votice a policistů obvodního oddělní PČR  Votice.

 

MP Votice zasahuje i mimo území Votic, můžete specifikovat se kterými obcemi má město Votice smlouvu?

V uplynulých letech uzavřelo město Votice veřejnoprávní smlouvy s okolními  obcemi. Jedná se o obce Jankov, Ratměřice, Zvěstov, Olbramovice, Miličín, Ješetice, Červený Újezd, Střezimíř, Vrchotovy Janovice, Mezno. Smlouvy s ostatními obcemi jsou v jednání a byl bych rád, kdyby se podařilo uzavřít smlouvy se všemi čtrnácti obcemi, které spadají katastrálně pod obec s rozšířenou působností Votice.

Dá se říci, kolik zásahů mimo Votice měsíčně strážníci provedou v poměru se zásahy ve Voticích?

Konkrétně se počet výjezdů do okolních obcí samozřejmě  určit nedá.  Ale obecně se dá říci, že se jedná o jednu třetinu výjezdů. Jedná se zejména o oznámení týkající se volně pobíhajících a opuštěných zvířat, která ohrožují bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích, řešení dopravních situací, dále oznámení týkající se narušování veřejného pořádku a dohled při konání sportovních, kulturních a náboženských akcích. Dále se jedná o výjezdy se složkami integrovaného systému a to například o dopravní nehody, požáry a jiné mimořádné události, kde je třeba zajistit například vstup proti neoprávněným osobám, zajistit místo trestného činu, nebo usměrňovat provoz do bodu vyšetřování dopravní nehody.